Ana Sayfa     Referanslar     İletişim  
 
 
 

 
Sunuş

Büyük bir camia olan gümrük teşkilatı son yıllarda, hızla teknolojiye ayak uydurmakta ve buna paralel olarak da değişim sürecini yaşamaktadır. Bir yanda, Avrupa Topluluğuna üye olmak isteyen ve gerekse bunun ilk adımı olan Gümrük Birliğine üye olmuş bir Türkiye; diğer yanda ise bu gelişmeye değişimle uyum sağlamaya çalışan gümrük camiası. Gümrük teşkilatında çalışan her hangi bir kademedeki personel kendisine verilen görevi yapmak için başka hiç bir devlet teşkilatında olmayan ve belki de bundan böyle de olmayacak olan çeşitlilikte ve devamlı değişikliğe uğrayan bir mevzuatla karşı karşıyadır.

Bununla birlikte, modernizasyon projesi kapsamında BİLGE Sistemi ile oluşturulan alt yapı sonrası ciddi bir rahatlama olmasına karşın mevzuat içerikleri/metinleri takip edilemediği için harici bir kaynak bulundurma zorunluluğu devam etmektedir. Gümrük mevzuatına ilişkin "konu başlığı" ile sınırlı olan çeşitli kaynaklar mevcuttur. Ancak, bunların hiç biri hızla değişimi yaşayan çok çeşitli ve geniş mevzuat karşısında bilgisayar imkanlarına sahip olan gümrük camiasının ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır.

Bir yanda çok branşlı ve geniş mevzuat, diğer yanda ise verilen görev ve görev mahalli periyodik olarak değişen personel yapısı. Bunun sonucu olarak da taşınması ve taranması ile değişikliklerin takip edilmesi gereken ciltlerce kitap, klasörler dolusu yönetmelik, tebliğ, genelge ve tasarruflu yazılar; zamanla yarışır cihette olan çalışma temposu içinde çözümlenmesi gereken bir olayla karşı karşıya kalındığında ise, yapılmakta olan en kolay yöntem, geçmişte yapılan bir örnek bulmak; ya da konudan anlayan birilerini bulmaya çalışmak...!

'PC Gümrük Külliyatı' yukarıda açıklanan neden-sonuç ilişkisine bağlı ihtiyaçtan doğmuş ve aynı ihtiyaca binaen de geliştirilerek gümrük camiasındaki bu ihtiyacı karşılamayı amaçlamıştır. Hangi görevde ve mevkide olursa olsun gümrük personeli, gümrük müşaviri veya dış ticaretle uğraşan firma personeli; masaüstü / luptop bilgisayarlarından veya mobil telefon cihazlarından Gümrük Mevzuatını, Dış Ticaret ve bunların atıfta bulunduğu diğer tüm mevzuatı anında ve çok hızlı bir şeklide uygulama ile teorik bilgiyi pekiştiren bir yapıda takip edebilmekte, risk havuzu ile ithalat-ihracatta dönemsel olarak takip edebilmektedir. Geriye doğru Mülga veya değişen mevzuatı dönemine göre anında takip edebilmektedir.

Gümrük ve Dış Ticaret camiasında bu denli geniş ve değişken mevzuatın tümüne hakim olmak zorunda olan ve bununla paralel olarak da en riskli görevlerin başında Gümrük Muayene Memurluğu ve Gümrük Müşavirliği gelmektedir. Devlet memurluğundan önce 3 sene muhasebecilik yapmış, teşkilata ilk olarak 1992 yılında Memur olarak başlamış, 2001 yılından itibaren Muayene Memurluğu görevini yapmış ve 2011 yılından bu yana da Gümrük Müdür Yardımcılığı görevini sürdürmekte olan birisi olarak, yukarıda anlatılan süreç içerisinde yaptığım ve hali hazırda da güncellemesini sürdürdüğüm Pc Gümrük Külliyatı programını gümrük ve dış ticaret erbabının kullanımına sunmuş bulunmaktayım.

Bu süre içinde PC Gümrük Külliyatına her ne aşamasında olursa olsun katkıları bulunan Başkontrolör Şükrü KELEŞ, Gümrük Muayene Memurları Abdurrahman ÖZBEK, Alişan BULAN, Halil ŞİMŞEK, Hüseyin YAVUZ, Fahri YAĞCI, Bahattin TÜRKÖZÜ, Kemal KIRAÇ ve Orhan EVİNTAN, Şef Gül KODAL, Gümrük Müşavirleri Mehmet KUT, Yusuf ÖLÇEN ve Zeki YILMAZ ile bilgisayar ve programlama alanında destek veren Orhan ERDOĞAN, Erdal DEMİRCİ ve Tuna BAKRAÇ'a teşekkürü bir borç biliyor, aileme de sabırlarından dolayı şükranlarımı sunuyorum.

Fayda ve hizmette buluşmak dileği ile gümrük ve dış ticaret camiasına hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Osman ERDOĞAN
Program Yapımcısı
osman-pw@hotmail.com


Ana Sayfa
 
Kullanıcı Dostu
Kolay kullanımlı arayüzü ve
pratik link yapısı.
Güçlü Altapı
%99.9 Uptime sunucularda,
kesintisiz ve hızlı yayın.
Destek Hattı
0850 241 16 85 numaralı
hattımız daima hizmette.
2002'den bugüne
Tüm İthalat ve İhracat Risk Kritikleri arama motoru.


 
Copyright © 2014 Arslan Yazılım Ltd. Şti.
Yazılı izin olmadan kopyalanamaz.
 
Gizlilik Politikası
Kurumsal Destek Yardım

 
Facebook

 
Twitter

 
Google

İletişim Bilgileri
Biyografi
Firmamız Hakkında
Hesap Numaralarımız
Referanslarımız
İlgili Linkler

Manuel Güncelleme
Üye Giriş Paneli
Güncel Duyurular
Online Abonelik
Makaleler

Kurulum Kılavuzu
PC Kullanım Filmleri
Mobil Kullanım Filmleri
MS Vista Ayarları
MS Office Ayarları